KUCHYNĚ A INTERIÉRY na míru

kuchyně pro handicapované
kuchyně pro handicapované

Číst dále v Blogu:

Jak zařídit kuchyni pro handicapované, aby se jim v ní dobře vařilo?

> Blog > Jak zařídit kuchyni pro handicapované, aby se jim v ní dobře vařilo?

Život na invalidním vozíku je náročný. Pro handicapované lidi jsou každodenní činnosti obrovskou výzvou, které mohou čelit hlavně díky specializovanému zázemí. Jeho součástí je i kuchyně na míru, která je přizpůsobená potřebám lidem na invalidním vozíku. Co v takové kuchyni nesmí chybět? 

V kuchyni pro vozíčkáře je důležitý prostor

Předtím, než se pustíte do úpravy, měli byste si odpovědět na otázku, zda bude kuchyně pouze pro handicapované, nebo ji budou využívat i lidé bez postižení. Pokud se v kuchyni bude střídat vícero lidí, musí se zařídit tak, aby ji všichni mohli využívat bez výraznějších omezení, což někdy vyžaduje kompromisy. Bude kuchyně určená pouze pro handicapované? V takovém případě ji lze jednoduše přizpůsobit jejich potřebám vyplývajícím ze stupně jejich postižení. 

V obou případech je však důležité zachovat dostatek prostoru, aby se vozík mohl v místnosti snadno pohybovat a otáčet. Protože v kuchyni člověk tráví nejvíc času u plotny, pracovní desky a u dřezu, mělo by se pod tyhle části linky dát zajet s vozíkem. Jen tak bude moci handicapovaný pracovat bez zbytečného natahování se a předklánění.

Vhodný tvar kuchyňské linky pro vozíčkáře

Nejvhodnějšími kuchyňskými linkami pro vozíčkáře jsou ty ve tvaru L nebo širokého U. Mycí a varná část linky by měly být umístěny od sebe přes roh. Na sporák, pracovní desku a dřez musí jít dosáhnout z jednoho místa, takže by vzdálenost mezi nimi neměla být příliš velká. 

Jak na zařízení bezbariérové kuchyně

Pokud v domácnosti žijí s handicapovaným i další lidé, je ideálním řešením výškově nastavitelná pracovní plocha. V kuchyni, kterou bude využívat pouze handicapovaný člověk, musí být všechno snadno dostupné. Skvělou volbou jsou skříňky se šuplíky či výsuvné koše. Horní skříňky by měli mít vyklápěcí dvířka a musí být umístěné tak, aby byly v dosahu vozíčkáře. Spotřebiče lze zabudovat do vyvýšených skříněk tak, aby jejich umístění vyhovovalo člověku na invalidním křesle. Samozřejmostí by měla být také nesmekavá podlaha.     

Funkčně vybavené kuchyně představují pro handicapované lidi v jejich návratu do běžného života důležitý krok. S jejich realizací máme dlouholeté zkušenosti, a tak vám rádi doporučíme vhodné řešení. 

NEjnovější v Blogu

Kuchyně s mozaikovým obkladem

Toužíte po výjimečné kuchyni? S mozaikou získáte moderní a nadčasový interiér

Více
Dřevěná designová kuchyně

Dřevo v interiéru nikdy nevyjde z módy. Jaké barvy momentálně letí?

Více
Černá kuchyně v malém bytě

Černé kuchyně jsou v módě. Dostaňte trendy tmavou barvu do té své

Více

Provence styl v kuchyni je trendem posledních let. Co jej charakterizuje?

Více

Kuchyně spojená s obývacím pokojem – 4 tipy pro tento moderní trend

Více

Před rekonstrukcí kuchyně zvažte její uspořádání. Jaké máte možnosti?

Více